czwartek, 28 marca 2013

O drenażowych oczyszczalniach ścieków



Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz częściej spotykane w naszym kraju rozwiązanie. Stanowi ono znakomitą alternatywę dla tradycyjnego szamba odznaczającego się znacznie niższym stopniem skuteczności. Chociaż koszt zakupienia i montażu oczyszczalni jest wyższy niż w przypadku inwestycji jaką jest szambo, to jednak trzeba pamiętać, by na tego rodzaju przedsięwzięcia patrzeć w dłuższej perspektywie czasowej – ostatecznie przecież są one realizowane po to, aby można było z nich korzystać przez długi okres. Przydomowa oczyszczalnia może mieć niejedno oblicze – jej dobór jest podyktowany rozmaitymi przesłankami takimi jak przykładowo wielkość działki, rodzaj podłoża, ilość wytwarzanych w ciągu doby ścieków etc. Najbardziej rozpowszechnione w gospodarstwach domowych są drenażowe oczyszczalnie ścieków – informacje na ich temat znajdziecie tutaj.

Zasada funkcjonowania
Niejeden sklep internetowy posiada w swojej ofercie wspomniane oczyszczalnie, w związku z czym z zaopatrzeniem się w elementy niezbędne do zbudowania takiego systemu nie ma najmniejszych problemów. Oczywiście, trzeba w tym momencie stawiać przede wszystkim na jakość, wiec każdy, kto jest tym tematem zainteresowany powinien zapoznać się z ofertami handlowymi renomowanych producentów. Najbardziej charakterystycznymi cechami drenażowych oczyszczalni ścieków jest stosunkowo niski koszt zakupu i montażu. Ich budowa jest bardzo prosta. Podobnie również jest ze sposobem działania – tak na dobrą sprawę to jest on ograniczony do dwóch zaledwie etapów, a można je podzielić na tlenowe i beztlenowe. Pierwszym etapem oczyszczania ścieków jest etap beztlenowy.
Ma on miejsce w tzw. osadniku wstępnym, gdzie dochodzi do fermentacji osadu oraz do sedymentacji i flotacji zanieczyszczeń, które za sprawą mikroorganizmów są przetwarzane w substancje stałe. Wskutek tego na dnie zbiornika gromadzi się osad – aby oczyszczalnia pracowała bez zakłóceń, należy pamiętać o systematycznym wybieraniu osadu (robi się to zwykle raz na rok). W drugim, tlenowym etapie oczyszczania ścieki trafiają do gruntu (rozprowadzane są za pomocą drenażu rozsączajacego), gdzie następuje ich ostateczne oczyszczanie. To, co jeszcze warto wiedzieć o opisywanych oczyszczalniach – znajdziecie tutaj.
Rodzaje drenażu
Dobry sklep internetowy prowadzący sprzedaż przydomowych systemów oczyszczania posiada w ofercie oczyszczalnie drenażowe z trzema rodzajami drenażu rozsączającego. Pierwszym spośród nich jest drenaż w gruncie. Znajduje on zastosowanie wówczas, kiedy poziom wód gruntowych do niskich nie należy, zaś podłoże jest przepuszczalne w należytym stopniu. Ten rodzaj drenażu jest spotykany w praktyce najczęściej. Drugą odmianą jest drenaż w nasypie. Sprawdza się on wówczas, kiedy stały bądź okresowy poziom wód gruntowych jest taki, że nie ma możliwości, aby półtorametrowa różnica między ich poziomem a drenażem została zachowana. I wreszcie ostatnim rodzajem drenażu rozsadzającego jest filtr piaskowy. Jest on wykorzystywany w przypadku gruntów, które odznaczają się słabą przepuszczalnością. Przy budowie oczyszczalni koniecznie należy wziąć pod uwagę powierzchnię drenażu rozsączajacego.
Jest ona uzależniona od specyfiki gruntu oraz od tego, ile w ciągu doby jest w gospodarstwie wytwarzanych ścieków (trzeba zatem uwzględniać liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo). Powierzchnia drenażu nie może być zbyt mała, ponieważ doprowadzi do uszkodzenia całego systemu. Na ten aspekt bezwzględnie należy mieć baczenie. Niestety, nieuczciwe firmy często stosują taki trik, że celowo zaniżają powierzchnię drenażu rozsączającego, aby mieć ceny niższe aniżeli u konkurencji. Jeżeli klient da się na to nabrać, to ma potem spory problem. Stąd raz jeszcze adnotacja, by stosownych zakupów dokonywać wyłącznie u sprawdzonych, cieszących się zaufaniem klientów sprzedawców. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekologiczne rozwiązania wykorzystujące naturalne zjawiska, które zachodzą w przyrodzie. Jest to wariant posiadający wiele zalet, a korzyści płynące  jego stosowania są naprawdę niemałe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz